Fasadas

Pastato fasadas – tai ten gyvenančių žmonių ekonominių sprendimų bei estetinio skonio atspindys. Patraukli architektūra traukia kiekvieno akį, o ypač žavi inovatyvūs sprendimai – todėl nestandartinis namo fasadas yra puiki galimybė tapti išskirtiniais. Pastato išvaizda turėtų būti gerai apgalvota, įvertinti jos estetiniai, funkciniai bei ekonominiai sprendimai.

  • Namo fasadas gali būti:
  • priekinis (pagrindinis);
  • galinis; šoninis.

Priekinis pastato fasadas, dar kitaip vadinamas pagrindiniu, dažniausiai atlieka estetinę funkciją, nes yra geriausiai matomas. Taip pat daug kas priklauso nuo sklypo vietos, nes atviroje teritorijoje daugiau ar mažiau matomos visos fasado pusės. Išskirtinį dėmesį pastato fasadui svarbu skirti ne tik dėl estetinių niuansų, bet ir todėl, kad kokybiškai paruošta fasado išvaizda padeda gerokai sumažinti šilumos energijos pralaidumą iš vidaus į išorę bei užkirsti kelią pastato sienų erozijai. Išorinė kiekvieno pastato dalis yra labiausiai veikiama aplinkos veiksnių, tad privalu tinkamai pasirinkti statybos ir apdailos medžiagas, fasado tipą, kuris leistų be didelių pastangų išlaikyti estetiškai patrauklią namo išvaizdą ilgus metus.

Estetika – tai labai subjektyvus dalykas, tačiau skirtingų spalvų fasadai gali turėti skirtingą poveikį bendram pastato vaizdui. Taip pat reikėtų atsižvelgti į tai, jog skirtingos medžiagos gali būti nudažomos ne tomis pačiomis spalvomis. Gausi spalvų gama yra būdinga tinkams, medinėms, plastikinėms ar fibrocementinėms fasadinėms dailylentėms. Tuo tarpu, keramikinės medžiagomis padengtas fasadas dažniau pasižymi ribota spalvų palete.

ALUCOBOND® ir ALUCORE® fasadinės plokštės pasižymi plačia spalvų įvairove, suteikiančia galimybes sukurti originalų, norimo stiliaus išorinį apipavidalinimą, kuris galėtų atspindėti pastato savininko būdą, meno suvokimą bei architektūrinį skonį. Dėl unikalios savo sandaros šios plokštės tinkamos naudoti tiek lauko, tiek vidaus sąlygomis.
Fasadų tipai

Pastaruoju metu fasadus įprasta skirstyti į vėdinamuosius ir nevėdinamuosius. Griežtų reikalavimų, kuriais remiantis būtų privalu pasirinkti vieną ar kitą tipą nėra, tačiau siekiant kokybiškiausio rezultatų bei norint, kad namo fasadas anksčiau laiko nepaprastų geriausių savo eksploatacinių savybių, vertėtų atsižvelgti į pastato paskirtį, fasadui keliamus reikalavimus ir, be abejo, kainą.

Nors kaina nėra pats svarbiausias rodiklis renkantis tinkamiausią fasado tipą, dažnu atveju ji tampa itin reikšminga. Vėdinamojo pastato fasado įrengimo darbai neretai yra šiek tiek brangesni nei nevėdinamojo fasado, tačiau ilgainiui įvertinama jo nauda, o bėgant laikui investicijos atsiperka. Tuo tarpu, nevėdinamas namo fasadas turi didelės įtakos spartesniam drėgmės kaupimuisi patalpose, todėl namas praranda didesnį kiekį šilumos.

Vėdinamasis fasadas – tai, kai tarp sienos apšiltinimo medžiagos ir apdailos sluoksnio paliekamas tarpas, dėl kurio oras nuolatos cirkuliuoja, neleisdamas drėgmei įsigerti į apšiltinamąją medžiagą. Toks pastovus oro srautų judėjimas užtikrina greitesnį drėgmės išgaravimą po intensyvaus lietaus ar kitų drėgmę sukeliančių aplinkos sąlygų. Inovatyvūs fasado sprendimai pasirenkami atsižvelgiant į nuolatinę oro temperatūros kaitą bei nemažą drėgmės lygį, kuris būdingas mūsų šalies klimatui. Medinės dailylentės, tinkas yra gan neatsparūs šiems aplinkos veiksniams, tačiau aliuminio plokštės geba atlaikyti net pačias atšiauriausias klimatines sąlygas.

Daugiasluoksnės vokiškos kokybės fasadinės plokštės yra sudarytos iš dviejų aliuminio lakštų, padengtų specialiomis apsauginėmis medžiagomis, bei vidaus užpildo sluoksniu tarp jų. Tokia sandara leidžia pasiekti aukšto lygio standumą, atsparumą lenkimui, tai pat apsaugo plokštes nuo įbrėžimų, neigiamo aplinkos poveikio ar susitepimo.

Visoms vėdinamoms sistemoms keliami griežti priešgaisrinės saugos reikalavimai – ši fasado sistema yra sudaroma tik iš sunkiai degių arba visiškai nedegių medžiagų. Žinoma, tai turi įtakos didesnei kainai, tačiau užtikrinamas kur kas didesnis kiekvieno pastato saugumas. Nevėdinamas fasadas dažniausiai pasirenkamas dėl patrauklios kainos. Šioje sistemoje oro tarpas nėra paliekamas, tad apdailos sluoksnis susiliečia su šilumos izoliacinėmis medžiagomis.

Svarbu – reguliari priežiūra
Priklausomai nuo to, kokios medžiagos yra pasirenkamos fasado gamybai, kinta jo pirminės išvaizdos išsaugojimo trukmė. Štai pavyzdžiui, medinės dailylentės reikalauja itin kruopščios, nuolatinės priežiūros, tačiau savo ilgaamžiškumą jos išlaiko daug trumpiau nei kitos medžiagos. Vis dėlto, kiekvienam fasadui yra svarbi tinkama priežiūra. Fasadines plokštes iš aliuminio rekomenduojama valyti bent kartą per metus. Siekiant, jog paviršius išliktų lygus ir eksploatacija turktų visą numatytą laikotarpį, būtina kruopščiai nuvalyti susikaupusius teršalus bei kitas kenksmingas medžiagas. Šiam tikslui labiausiai tinkamas lankstus valymo įrankis ir neutrali medžiaga, kuri nebūti kenksminga dangai.

Jei norite, jog Jūsų būstas savo pirminę išvaizdą išsaugotų kuo įmanoma ilgiau, nepamirškite pasirūpinti fasadinių sistemų priežiūra. Dažna problema, su kuria susiduria tiek vėdinamųjų, tiek nevėdinamų fasadų savininkai – tai pažaliavimas, kurio atsiradimą lemia grybelių ar samanų vystymasis. Norėdami to išvengti, jau prieš rengdami namo projektą, pasidomėkite ar visos fasadinės apdailos medžiagos atitinka keliamus kokybės reikalavimus, ar savo sudėtyje turi specialių apsauginių medžiagų.

Mechaniniai pažeidimai gali atsirasti dėl įvairių fasado deformacijų. To išvengti yra gan sunku, nes fasadas gali būti pažeistas ir tyčia, pavyzdžiui, siaučiant vandalams. Visgi, išeitis yra – kokybiškos apdailos medžiagos, specialios fasadinės sistemos turi unikalią savybę net ir po žymaus pažeidimo padėti fasadui grįžti į pradinę padėtį. Tokiu būdu ilgam laikui išsaugojama pastato estetinė vertė.

Tik kokybiškai atlikti statybos bei montavimo darbai, tinkamai pasirinktos apdailos medžiagos bei reguliari priežiūra gali užtikrinti fasadinių sistemų ilgaamžiškumą. Geros kokybės medžiagos ar fasado plokštės visada turės šiek tiek aukštesnę kainą, kuri ilgainiui atsipirks aukštesne kokybe ir, žinoma, daug ilgesniu eksploatacijos laikotarpiu. Laiku atliekami valymo, dažymo ar kiti fasadų atnaujinimo darbai padės užtikrinti, jog fasadas būtų ne tik švarus, bet ir ilgaamžis.
Tobulinate savo fasadą ir reikalingos plokštės?

Mūsų produktai ir paslaugos

Alucobond® Plus

Alucobond® A2

Alucore®

Konsultavimas

Projektavimas

Scroll to Top